Gulasz Węgierski „Gulyas”, „Pörkölt”

Gulasz (węg. pörkölt, słow. perkelt) – węgierskie danie narodowe, które składa się z mięsa, cebuli i papryki. Nazwa pörkölt wywodzi się od dawnego węgierskiego słowa pergelt, co dziś oznacza przypieczony, przyrumieniony. Pörkölt podawany jest na płytkim talerzu jako drugie danie.

Trochę historii

Nazwa pochodzi od pasterzy, którzy wypasali od wiosny do jesieni bydło na nizinach. Bydło nazywano gulya, a pasterza, który je wypasał – gulyás [wym. gujasz]. Danie pasterskie, które sobie przyrządzali, nazwano więc gulaszem. Dopiero później przejęto z języka ludowego wyraz pörkölt.

Przez wiele lat danie to było podstawowym daniem pasterzy, a dopiero z biegiem lat stało się daniem narodowym. Rolnicy i pasterze smażyli początkowo kawałki mięsa z posiekaną cebulą na kawałku słoniny. Brakowało wtedy dzisiejszego głównego składnika – papryki. Kiedy papryka zawitała do Europy, zaczęła się jednocześnie kariera pörkölt w jego dzisiejszej postaci.

tekst źródłowy: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gulasz

Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát

Będąc w ubiegłym roku w wakacje na Węgrzech oczywiście nie mogłem się oprzeć lokalnej kuchni. Potrawą która od razu wpadła na pierwszy plan był gulasz, oczywiście idealnego według mojego podniebienia nie znalazłem w pierwszej restauracji. W trzeciej lub czwartej, gdy znalazłem ten właściwy miałem o tyle szczęścia, że właściciel lokalu pełen życzliwości łamaną rusopolszczyzną z elementami języka migowego podpowiedział jak zrobić gulasz. Następnego dnia udałem się na lokalne targowisko i  zakupiłem potrzebne produkty. Podstawowym, którego niestety nie uświadczyłem w Polsce jest pełna dymnego aromatu słona wędzona słonina, której w każdym sklepie mięsnym leżą stosy, następnie papryka suszona słodka i ostra (tam naprawdę jest ostra) oraz ostra pasta paprykowa Pista. Zakupiłem łopatkę wołową, ale wieprzowa też zdała by egzamin, dodatkowo składnikiem  dodającym potrawie węgierskiego charakteru było ciemnoczerwone  wytrawne Egri  Bikaver.

Po powrocie na kwaterę od razu przystąpiłem do gotowania. Mięso kroimy w kostkę 2 na 2 cm, cebule i paprykę drobno, aczkolwiek nie ma to większego znaczenia bo tak jak i  pokrojone ziemniaki rozpadną się podczas gotowania. Nie śpieszymy się z gotowaniem przy gulaszu, wołowna wymaga czasu by oddać to co w niej najlepsze. Pasta paprykowa Pista jest słona, dlatego solą doprawiamy na samym końcu. Możemy podawać z ziemniakami, pieczywem.

 

Wydruk przepisu
Gulasz Węgierski "Gulyas"
Kuchnia Węgierska
Czas przygotowania 30 minut
Czas gotowania 2-3 godziny
Czas oczekiwania 4 godziny
Porcje
osób
Składniki
Kuchnia Węgierska
Czas przygotowania 30 minut
Czas gotowania 2-3 godziny
Czas oczekiwania 4 godziny
Porcje
osób
Składniki
Sposób przygotowania
  1. Słoninę kroimy w kostkę, topimy i smażmy pokrojone mięso aż się mocno zarumieni.
  2. Wyjmujemy mięso, przesmażmy słodką i ostrą suszoną paprykę, dodajemy pokrojoną cebulę i paprykę.
  3. Gdy cebula się zeszkli dodajemy mięso, przyprawy, podlewamy winem i dusimy pod przykryciem.
  4. Po godzinie dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki i gotujemy na małym ogniu następne 2-3 godziny.
  5. Na koniec zaciągamy mąką, dodajemy pastę paprykową, doprawiamy pieprzem i solą
  6. Smacznego
Udostępnij ten przepis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *